Letnie zbiory
Super, że jest już lato. Uwielbiam ten czas, kiedy mogę pójść do swojego ogródka i nazbierać świeżych owoców. Akurat działkę mam całą usianą jadalnymi ozdobami, bo mój tata kocha ogród i co roku go rozwija😍. Teraz zawsze jak mam ochotę, to wychodzę i wracam z całą miską zdobyczy. Jest to super wygodne, bo gdy tylko najdzie mnie ochota, chociażby na zdrowy koktajl, to mam składników do woli, a to wszystko od ręki.
Czarna porzeczka i agrest, czyli pora na kwaśne owocki
Ostatnio przyszedł czas na czarną porzeczkę i agrest (my mamy różowy☺️). Gdy tylko widziałam, że niedługo będzie dojrzały, to układałam sobie w głowie listę pomysłów, na jego wykorzystanie. Jak już chyba wcześniej mówiłam, jestem wielką fanką kwaśnych owoców. Moment, w którym witamina C wykręca mi twarz jest najprzyjemniejszy i dodaje mi najwięcej energii i prawdziwego, zdrowego kopa.
Przetwory z owoców bez cukru
Ostatnie owocowe przetwory w moim domu, to chyba były weki z malin w tamtym roku, więc dużo czasu minęło od tego wspaniałego zajęcia. Nie wiem, jak Wy, ale ja czuję wielką satysfakcję po zrobieniu przetworów. Jedzenie takich zdrowych smakołyków, a nie sztuczności ze sklepu, jest bardzo przyjemne. Tym razem postawiliśmy z Olkiem na sok porzeczkowo- agrestowy bez cukru i myślę, że był to świetny pomysł. Tak samo agrest, jak i czarna porzeczka są skarbnicą zdrowia, a co dopiero gdy się je połączy!😎
Sok porzeczkowo- agrestowy bez cukru- przepis
Czas przygotowania: 5 min + 40 min gotowania
Ilość porcji: ok. 1 l
Składniki:
- 400 g porzeczek
- 350 g agrestu (u nas różowy)
- 1,5 l czystej wody
Przygotowanie:
- Na początku myjemy owoce. Czarną porzeczkę pozbawiamy szypułek, a z agrestu odrywamy czarne końcówki.
- Następnie wrzucamy owoce do garnka i zalewamy 1,5 l świeżej wody.
- Zagotowujemy i potem gotujemy na małym ogniu przez ok. 40 minut pod przykrywką.
- Na koniec sok studzimy i przelewamy do dzbanka przez sitko.
- Owoce, które nam pozostały, możemy przesmażyć na suchej patelni, ewentualnie zblendować. W takiej formie przydadzą się jako dodatek do ciast lub do posmarowania na kanapkę. W duchu zero waste, tak, żeby wykorzystać dary Ziemi do maksimum.
- Sok możemy poddać pasteryzacji, ale u nas znika od razu po zrobieniu.
Smacznego!
Jeśli macie ochotę na więcej przetworów, może tym razem słonych, to zapraszamy do wypróbowania naszych przepisów na kiszonki, np. imbirowo- goździkową kiszoną cukinię i pikantny serek z kiszonych pestek dynii. A jeżeli macie ochotę na szybkie wegańskie przepisy, zobaczcie ebook ’WegeBunia 15 min’.
Zapraszamy również na nasz Instagram, gdzie publikujemy filmy z naszymi wegańskimi przepisami. Polubcie nas też na facebooku ;).