Dobre nawyki sportowców
Dzisiaj kolejny raz porozmawiamy na temat sportowców. Ci, którzy często i intensywnie ćwiczą, przeważnie mają parę wyuczonych nawyków. Są one o tyle ważne, że ćwicząc bez nich, możemy sobie zrobić więcej krzywdy niż pożytku. Dlatego ten wpis będzie poświęcony jednemu z nich. Będziemy mówić o izotonikach. Ale oczywiście nie tych ze sklepu. Niezdrowych, pełnych sztucznych barwników i zawierających o wiele za dużo cukru. My nie korzystamy z takich produktów. Za to pokażemy Wam, jak zrobić przeciwieństwo tych niezdrowych napojów. A jest nim domowy izotonik.
Domowy izotonik
To jest to, co nas interesuje. Odpowiada on za nawodnienie organizmu i przywraca utracone po treningu elektrolity. Dostarcza także witamin, soli mineralnych oraz węglowodanów. To co spalamy, wydzielamy z potem, powinno wrócić na swoje miejsce. Tak, żeby harmonia w naszym organizmie nie została zaburzona. Dlatego właśnie każdy z nas nauczy się dzisiaj, jak zrobić taki przydatny napój.
Zielona herbata
Domowy izotonik zawiera proste, znane nam składniki. Smak regulujemy naturalnie. W tym przepisie za podstawę wybraliśmy zieloną herbatę. Jednak używamy jej także z innych przyczyn. Zielona herbata m.in. zawiera bardzo dużo antyoksydantów (przeciwutleniaczy). Powstrzymują one proces powstawania wolnych rodników, które przyspieszają starzenie się skóry. Znaczy to, że pijąc zieloną herbatę tymczasowo chronimy się od zmarszczek.
Różowa sól himalajska
Pewnie zastanawiacie się, czemu w przepisie jest sól himalajska zamiast zwykłej soli. Otóż uważana jest ona za najzdrowszą sól na świecie. Nie jest przetwarzana i czyszczona chemicznie, tak jak sól kuchenna. Powstawała i krystalizowała się ona kilkadziesiąt milionów lat temu. Wtedy powietrze nie było jeszcze skażone, jak dzisiaj. Zawiera także o wiele więcej minerałów, ponad 80. Swój różowy kolor zawdzięcza zawartości tlenku żelaza. Jednak równie dobrze możemy wybierać naszą różową sól kłodawską. Pochodzi ona z ekologicznie czystego okresu, kiedy istniało jeszcze Morze Cechsztyńskie. Wiele osób uważa ją nawet za lepszą od soli himalajskiej, jest ona także tańsza.
Domowy izotonik- przepis
Czas przygotowania: 10 min + schładzanie naparu
Ilość porcji: 1
Nasz domowy izotonik ma krótki skład i jest szybki w przygotowaniu. Może schładzać się w domu, gdy Wy będziecie ćwiczyć lub na dworze, jeśli jest minusowa temperatura, tak jak teraz🥶.
Składniki:
- 500 ml gorącej wody
- 500 ml zimnej przefiltrowanej wody
- 2 łyżeczki zielonej herbaty w liściach
- sok z jednej cytryny
- 1 łyżka cukru
- szczypta soli Himalajskiej/ Kłodawskiej
Przygotowanie:
- Zieloną herbatę wsypujemy do zaparzacza. Zamykamy go, wkładamy do dzbanka, dodajemy cukier oraz sól i zalewamy wrzątkiem. Mieszamy.
- Przykrywamy dzbanek talerzykiem i zostawiamy na 5-10 minut do zaparzenia.
- Następnie zabieramy talerzyk i pozostawiamy zieloną herbatę do schłodzenia.
- Gdy będzie już w pokojowej temperaturze, dolewamy zimną wodę.
- Na koniec dodajemy sok z cytryny i mieszamy.
Smacznego!
Jeśli macie ochotę na inny napój dla sportowców, to zapraszamy również do spróbowania naszego koktajlu białkowego. Sprawdźcie również nasz nowy ebook ’WegeBunia 15 min’.
A jeżeli chcecie zrobić domowy izotonik razem z nami, to obejrzyjcie nasz przepis w formie filmu na Instagram WegeBunia. Polubcie nas też na facebooku ;).