Musicie spróbować naszej focacci. Jest tuuurbo sztos. A jeszcze z kaparami😋! Ostatnio odkryłam miłość do tych małych kuleczek. Są bardzo intensywne i nadają potrawom charakteru. Jak Olek je kroił w kuchni, to z daleka je czułam, aż się zdziwiłam, bo to taki mały słoiczek.
Jak dla mnie do tej focacci pasuje jeszcze karmelizowana cebulka. Oczywiście włożona jako pierwsza, pod pomidory, żeby się nie spaliła. Ona też ma super aromat! Ale jeśli nie macie i nie chce Wam się takowej przyrządzać, to zwykła cebula wystarczy. Też będzie pysznie.
Focaccia- a co to?
Tak się składa, że focaccia pochodzi ze słonecznej południowej części Europy. Tak dokładnie, to rodzaj włoskiego pieczywa, które jest tam bardzo popularne. Generalnie kraj oliwy ma weganom dużo do zaoferowania, ale to będziemy pokazywać na blogu w przyszłości.
Jest to krucha drożdżowa przystawka lub dodatek do włoskiego śniadania. Może również służyć jako podstawa pod pizzę. Ale te reguły mnie nie obchodzą. Ja mogę jeść focaccie o każdej porze dnia i nocy.
Focaccia wegańska z kaparami- przepis
Czas przygotowania: ok. 2,5 h
Ilość porcji: 1 blaszka
Z tym przepisem nie ma dużo pracy, jest raczej dużo czekania, więc nie zniechęcajcie się zbyt szybko. Finalny smak zrekompensuje Wam wszelkie niedogodności, poza tym, kiedy ciasto będzie rosnąć możecie obejrzeć ulubiony serial☺️.
Składniki:
- 300 ml ciepłej wody
- 15 g świeżych drożdży
- 400 g mąki + 2 czubate łyżki
- 1 łyżeczka soli
- 1 łyżka cukru
- oliwa z oliwek (przygotujcie z pół butelki)
- 1,5 pomidora
- pół skarmelizowanej cebuli*
- 60 g oliwek
- 40 g kaparów
- sól, pieprz (najlepiej grubo mielony)
*jak nie macie, to zwykła też się nada
Przygotowanie:
- Na początku robimy zaczyn z drożdży. Mieszamy wodę z drożdżami, cukrem i 2 czubatymi łyżkami mąki. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy na 20 minut w ciepłe miejsce.
- Po tym czasie zaczyn powinien urosnąć i się spienić. Dodajemy sól oraz mąkę, cały czas mieszając, żeby nie zrobiły się grudki, najlepiej użyć trzepaczki.
- Następnie wyrabiamy je kilka minut na jednolitą masę. Możemy je po chwili wyciągnąć z miski i wyrabiać na oprószonym mąką blacie. Ciasto będzie lepkie, ale ma się odklejać od ścianek.
- Dodajemy 8 łyżek oliwy i ponownie wyrabiamy.
- Zostawiamy je w misce, dajemy parę kropel oliwy i przykrywamy ściereczką. Ma rosnąć 1 h.
- Teraz będziemy napowietrzać ciasto. Chwytamy je w dwie ręce od spodu, nakładamy na górę i przewracamy ciasto do góry nogami. Robimy tak parę razy. Potem ponownie przykrywamy ciasto ściereczką i zostawiamy je na 1 h.
- Przygotowujemy blaszkę, najlepiej głębszą. Wylewamy oliwę. Rozsmarowujemy, żeby potem focaccia nam się nie przypaliła.
- Rozciągamy ciasto na całej blaszce, nie ugniatamy. Sprawdzamy, żeby wszędzie było mniej więcej takiej samej grubości.
- Nagrzewamy piekarnik na 250°C na termoobieg.
- Wykładamy na ciasto cebulę. Idzie jako pierwsza, pod inne składniki, żeby się nie spaliła.
- Następnie kładziemy pokrojone pomidory, oliwki oraz kapary. Polewamy dużą ilością oliwy, sypiemy sól i pieprz. Taka focaccia ma rosnąć jeszcze 10 minut bez przykrywania.
- Wstawiamy blaszkę na dolny poziom. Pieczemy 10 minut, sprawdzając w trakcie naszą focaccię, ponieważ każdy piekarnik jest inny.
Smacznego!
Jeśli macie ochotę na więcej oliwek, spróbujcie naszych wytrawnych gofrów. Jeżeli lubicie szybkie wegańskie przepisy, zapraszamy do zapoznania się z naszym ebookiem WegeBunia w 15 min.
Zapraszamy również na nasz profil, gdzie znajdziecie wegańskie przepisy na obiad: Instagram WegeBunia. Polubcie nas też na facebooku :).