Mleko owsiane, to nasze ulubione mleko roślinne. Jest smaczne i zdrowe, a w dodatku możemy użyć go do prawie każdego dania. Zawsze będzie pasować😊. Dzisiaj chcemy pokazać Wam, jak przygotować je w najzdrowszym wydaniu, dlatego najpierw kilka słów o samym owsie.
Owies = mini spichlerz
Czy u Was tak jak u Olka zarówno dziadek, jak i mama wciąż powtarzali, że owsianka to najzdrowsze śniadanie? Jeżeli tak, to mieliście wspaniałe dzieciństwo😜. My owsiankę najbardziej lubimy na słodko, ale wiemy, że są tacy wariaci, co jedzą ją na słono. Jednak nasze kubki smakowe nie dorosły jeszcze do takich eksperymentów😅.
Ziarno owsa posiada bardzo wiele potrzebnych człowiekowi składników odżywczych. Przede wszystkim zawiera mnóstwo minerałów i witamin, szczególnie z grupy B. Owies posiada również dużo błonnika, wpływającego korzystnie na układ trawienny naszego organizmu. Dodatkowo owies zawiera wartościowe tłuszcze oraz białko, dzięki czemu jest dobre dla sportowców. Owies warto jeść, aby zapobiegać kamicy nerkowej lub cukrzycy. Zwiększa on również odporność organizmu oraz wspomaga odchudzanie.
Kwas fitynowy
Kwas fitynowy jest naturalnym składnikiem ziaren zbóż, orzechów i nasion roślin strączkowych. Jest niezbędny w procesie wzrostu rośliny, jednak dla człowieka stanowi substancję antyodżywczą. Hamuje bowiem wchłanianie składników mineralnych z pożywienia do krwiobiegu. Występuje on w ziarnach zbóż i nasionach roślin strączkowych. Na szczęście pomimo częstego występowania jest łatwy w usunięciu. Aby usunąć w dużej ilości kwas fitynowy z produktów, wystarczy namoczyć ziarna i nasiona przez noc w misce wody. Dodatkowo aby szybciej zneutralizować ten kwas wystarczy dodać trochę witaminy C np. w formie soku z cytryny. Niestety nasze mleko owsiane nie smakowałoby najlepiej po dodaniu kwasku, tak więc dzisiaj pokażemy Wam metodę przygotowania, opartą na pierwszym sposobie😄.
Mleko owsiane
Czas przygotowania: 10 min + moczenie
Ilość: ok. 500 ml
Do przygotowania mleka owsianego potrzebować będziemy:
Składniki:
- 3/4 szklanki płatków owsianych górskich
- 2 szklanki lekko ciepłej wody
- przefiltrowana woda do namoczenia płatków
- daktyl do posłodzenia (opcjonalnie)
Mleko owsiane – przygotowanie:
- Płatki owsiane wsypać do miseczki, zalać przefiltrowaną wodą i odstawić na noc.
- Rano płatki owsiane razem z wodą wsypać do większego pojemnika. Dodać 2 szklanki wody i blendować parę minut.
- Mleko owsiane przelać przez gazę dla uzyskania jednolitej konsystencji lub jeśli ktoś woli, zostawić takie.
- Można posłodzić je zblendowanym daktylem jeżeli będzie za mało słodkie.
Smacznego!
PS: Mleko owsiane można przechowywać w lodówce przez 2 dni.
Takie mleko sprawdzi się idealnie do przygotowania naszego puddingu chia albo naszej owsianki wegańskiej. Jeśli macie ochotę na szybkie wegańskie przepisy, zobaczcie nasz ebook ’WegeBunia 15 min’.
Wpadnijcie na nasz profil na instagramie i zobaczcie przepis na mleko owsiane w wersji wideo. Polubcie nas też na facebooku :).