Po co nam domowe kostki bulionowe?
Nie znam człowieka, który chociaż raz w życiu nie kupił kostki bulionowej/ rosołowej. Jest to bardzo bardzo popularny produkt. Są jeszcze przyprawy typu jarzynka, równie niezdrowe, ale tu skupimy się na kostkach. Tak naprawdę nie trzeba od razu gotować zupy, żeby ich użyć. W wielu przepisach szybki bulion jest dodawany od tak po prostu, dla smaku.
Przeważnie nie zastanawiamy się, czym właściwie jest taka mała, niewinnie wyglądająca kostka bulionowa. Wszyscy jej używają, jest tania i ogólnodostępna, ale zdecydowanie nie powinniśmy kupować paczki za paczką, żeby zawsze była pod ręką. Aromaty, ogromna ilość soli (często na pierwszym miejscu składu) i wzmacniacze smaku to nieodłączny element kostek rosołowych. A przecież można inaczej!
Szybki wegański bulion bez chemii
Ja też do niedawna nie zdawałam sobie sprawy z tego, że istnieją domowe kostki bulionowe. Istniało w mojej głowie przekonanie, że takie małe kosteczki o skondensowanym smaku mogą być zrobione tylko i wyłącznie w zakładzie produkcyjnym jakiejś wielkiej firmy. Gdy się dowiedziałam, że istnieją alternatywy i można samemu wykombinować taką w domu, byłam zachwycona. Najprostszy skład, żadnych sztucznych dodatków, to jest to, czego teraz oczekuję.
Nie ukrywajmy, najlepiej tego dopilnować, stojąc we własnej kuchni. Gdy mamy świeże zioła, najzdrowsze warzywa i swój stary, ale dziarski jeszcze garnek, możemy przygotować coś, co potem bez najmniejszego strachu zjemy. Zachęcam Was mocno, abyście spróbowali zrobić nasze wegańskie domowe kostki bulionowe. Gwarantuję, że te sklepowe pójdą w niepamięć!
Wegańskie domowe kostki bulionowe- przepis:
Próbowaliście naszego przepisu na rosół wegański? Na jego podstawie opracowaliśmy przepis na te kostki :).
Czas przygotowania: 1 h
Ilość porcji: ok. 60 kostek
Składniki:
- 100 g selera
- 30 g zielonej i 30 g jasnej części pora
- 3 średnie marchewki
- 1 spora pietruszka
- pęczek natki pietruszki
- 2 średnie cebule
- pęczek kopru
- 5 liści laurowych
- 6 ziarenek ziela angielskiego
- 5 ziarenek owocu jałowca
- 20 małych ziarenek pieprzu
- 4 goździki
- po 1 łyżeczce tymianku i majeranku
- 2 łyżeczki lubczyku
- 1 łyżeczka kurkumy
- po 1/3 łyżeczki kardamonu i rozmarynu
- 1 łyżka krojonego czosnku
- 1,5 łyżki soli himalajskiej
- 1 łyżka oliwy + do smażenia
- 1,5 szklanki wody (300 ml)
Przygotowanie:
- Na początku rozcieramy w moździerzu wszystkie przyprawy (oprócz soli) z czosnkiem i łyżką oliwy. Można to również zrobić przy pomocy blendera lub młynka do kawy. Będzie to trwało ok. 10 min.
- Następnie myjemy, obieramy i kroimy w miarę drobno selera, marchewkę, korzeń pietruszki, cebulę i pora.
- Rozgrzewamy oliwę w garnku i po kolei wrzucamy wszystkie warzywa, mieszamy. Smażymy je kilka minut.
- Następnie dodajemy przyprawy oraz posiekaną natkę pietruszki i koper, mieszamy.
- Zalewamy to wodą, wsypujemy sól himalajską i zagotowujemy.
- Gdy zacznie bulgotać zmniejszamy ogień i zostawiamy to bez pokrywki na 15- 20 minut. Możemy przemieszać co jakiś czas. Składniki powinny zmięknąć, a część wody wyparować.
- Odstawiamy garnek do przestygnięcia. Następnie dokładnie wszystko blendujemy na jednolitą masę.
- Przekładamy do foremek na lód i przechowujemy w zamrażalniku do 3 miesięcy (możemy też zrobić weki w małych słoiczkach).
- Domowe kostki bulionowe są już gotowe, używajcie ich według potrzeb.
Smacznego!
Jeśli ten pomysł Wam się spodobał, spróbujcie też innych przepisów z kategorii podstawy, bardzo się przydają :D. A jeśli chcecie krótko stać w kuchni, sprawdźcie naszego ebooka ’WegeBunia 15 min’.
Zapraszamy również na naszego instagrama, gdzie wstawiamy nasze wegańskie przepisy w formie filmów. Polubcie nas też na facebooku ;).