Złocona zupa
O matko jakie to jest PYSZNE! Zupa z selera naciowego pierwotnie miała wyglądać inaczej. Jednak kiedy zamieniłem kolendrę na szczypiorek, to okazała się jeszcze lepsza niż w pierwszej wersji. A kiedy dodałem kurkumę, to już zadziały się prawdziwe cuda. Dlatego pamiętajcie, że w kuchni warto eksperymentować nawet już z pysznymi przepisami. Z pewnością powstaną wtedy prawdziwe skarby kulinarne.
Warto wspomnieć, że pierwsza próba też była pełna kombinowania. W kuchni były prawie tylko zielone składniki. Uznaliśmy więc, że trzeba je skomponować i stworzyć zieloną zupę krem. Z pewnością domyślacie się po zdjęciach, że nie uzyskaliśmy zamierzonego efektu .
Okazało się, że seler i papryka straciły trochę kolor podczas duszenia w garnku. Co było tego następstwem? Otóż nasza zupa krem z selera naciowego miała dosyć nieciekawą barwę. Nieco zielonkawą, ale w sumie nie do końca. Dlatego trzeba było wykombinować coś, co poprawi jej wygląd, a przy okazji doda trochę charakteru. Padło na kurkumę i ostrą paprykę. To bez wątpienia był strzał w środek tarczy.
Zupa z selera naciowego- przepis
Czas przygotowania: 45 min
Ilość porcji: 2
Zupa z selera naciowego, to idealny przepis na przełamanie rutyny w kuchni oraz spróbowanie nowych połączeń kulinarnych. W dodatku jest ona bardzo prosta w przygotowaniu. Dlatego polecamy ją każdemu bez względu na poziom umiejętności kulinarnych.
Składniki:
- 5 łodyg selera naciowego
- 1 duża zielona papryka
- 1 mała cebula
- 2 ząbki czosnku
- 60 g pora
- 400 ml mleka kokosowego*
- oliwa z oliwek do smażenia
- 1/4 łyżeczki gałki muszkatołowej
- 2 liście laurowe
- 4 ziarenka pieprzu
- 1 łyżeczka trawy cytrynowej
- 1/2 łyżeczki ostrej papryki
- 1/2 łyżeczki kurkumy
- garść natki pietruszki
- kilka gałązek szczypiorku
- sól do smaku
*Najlepiej użyć naszego domowego mleka kokosowego.
Przygotowanie:
- Na początku wszystkie warzywa kroimy na mniejsze kawałki
- W garnku rozgrzewamy oliwę z oliwek, a następnie wrzucamy paprykę. Po kilku minutach dodajemy również selera naciowego, dokładnie mieszamy i dodajemy trochę wody. Zostawiamy wszystko pod przykryciem na 5 min.
- Następnie wsypujemy do garnka pokrojonego pora, cebulę, czosnek, natkę pietruszki i szczypiorek. Mieszamy i dusimy w garnku przez kilka minut.
- Kolejnym krokiem będzie dodanie wszystkich przypraw. Dokładnie mieszamy i zalewamy wszystko 400 ml mleka kokosowego. Przykrywamy pokrywką i gotujemy przez 15 min.
- Odstawiamy do ostygnięcia.
- Na końcu wszystko dokładnie biedujemy (poza liśćmi laurowymi).
Smacznego!
Jeżeli seler naciowy Wam zasmakował, to również polubicie nasz sok z selera naciowego😍. Jeżeli lubicie szybkie wegańskie przepisy, zapraszamy do zapoznania się z naszym ebookiem WegeBunia w 15 min.
Zapraszamy do przygotowania naszych wegańskich przepisów razem z nami na Instagram WegeBunia. Polubcie nas też na facebooku ;).