Słoiki do przechowywania żywności DIY - WegeBunia
słoliki do przechowywania żywności DIY

Słoiki do przechowywania żywności DIY

Podziel się przepisem z innymi

Recykling słoików

Ostatnio postanowiliśmy się w końcu wziąć za recykling słoików, których ilość zdążyła urosnąć do setek sztuk. Mieliśmy bardzo ambitny plan, aby zamiast je wyrzucać, zmienić je w słoiki do przechowywania żywności DIY. Wymagało to trochę pracy, ale efekt uważamy za bezcenny.

Każdy produkt kupowany do kuchni ma trochę inne opakowanie, kolorystykę, styl.. Gdyby ktoś chciał mieć przezroczyste szafki, to wizualnie wyglądało by to na spory bałagan. Nie mamy wpływu na decyzję projektanta etykiet. Za to mamy wpływ na to, w jaki sposób spędzamy swój wolny czas, a możemy go spędzić kreatywnie.

Słoiki jako stylowa ozdoba domu

Jeśli moglibyście powkładać wszystkie swoje produkty spożywcze do ładnych, jednolitych słoików, aby w kuchni panował ład i harmonia, to jaki kolor byście wybrali? Znaleźlibyście takie słoiki w sklepie internetowym? Może tak, ale za jaką cenę?

My użyliśmy słoików, które miały i tak iść na zmarnowanie, bo zawartość już zjedliśmy :D. Do tego dochodzi cena farby, my wybraliśmy chyba najdroższą😂, a i tak dalej nam się to opłacało. Użyliśmy farby wodnej, nietoksycznej, odcień możecie zobaczyć na zdjęciu.

Słoiki do przechowywania żywności DIY (zobaczcie film)

  • Na początku oczyściliśmy słoiki i zdjęliśmy etykiety. To jest najdłuższy etap, potem już jest z górki ;).
  • Używaliśmy do tego gąbki z płynem do mycia naczyń i gorącej wody. Gdy klej trzymał się mocniej, gotowaliśmy słoiki, a potem od razu jak trochę przestygły, zdejmowaliśmy etykiety. W przypadku najgorszego kleju, skrobaliśmy powierzchnie małym nożykiem do obierania.
  • Gotowe słoiki wycieraliśmy do sucha.
  • Potem rozłożyliśmy folię w garażu i przygotowywaliśmy słoiki partiami.
  • Na każdy nakładaliśmy od góry woreczek foliowy (używaliśmy ich ponownie w kolejnych turach) i zakręcaliśmy nakrętkę. Najlepiej nałożyć woreczek również na dłoń, która będzie trzymała słoik w trakcie malowania.
  • Po wstrząśnięciu farbą, trzymając puszkę w odpowiedniej odległości od słoika (dokładne informacje będą podane na etykiecie farby) zaczęliśmy malować.
  • Najpierw pryskaliśmy farbą po boku nakrętki, a następnie stopniowo przenosiliśmy się na sam jej czubek.
  • Słoiki odstawialiśmy w odstępach na rozłożoną folię. Zostawialiśmy każdą turę na noc, aby dobrze wyschła. Na pewno nie jest konieczny aż tak duży czas oczekiwania pomiędzy partiami, ale nam się nie spieszyło.
  • Zalecane są dwie warstwy, my nałożyliśmy jedną, bo wiemy, że nasze słoiki nie będą narażone na jakieś otarcia w szafce. Wy najlepiej sami zdecydujcie.

Gotowe!

PS: Do słoików warto włożyć coś pochłaniającego wilgoć, jak np. ryż w woreczku.

Słoiki do przechowywania żywności DIY, to wg nas super pomysł. Podzielcie się w komentarzach Waszymi sposobami na recykling słoików po ogórkach 😀 lub patentami na uporządkowaną kuchnię.

Zapraszamy na bloga po nasze zdrowe wegańskie przepisy. A jeśli szukacie patentu na szybkie gotowanie, polecamy ebooka 'WegeBunia 15 min’.

Odwiedźcie nas również na Facebooku oraz Instagramie.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x