Świąteczne przepisy wegańskie
Świąteczne przepisy to zawsze jest wyzwanie. Na stole jest 12 potraw, przeważnie tradycyjnych, goszczących w każdej rodzinie od lat. Trudno się przebić w takiej sytuacji z nowym przepisem. Musi się on kojarzyć ze świętami, a jednocześnie powinniśmy przy nim poczuć powiew świeżości. Pomyśleliśmy więc, że stworzymy coś ze znanych, zimowych składników, ale podamy to w innej formie.
Świąteczne kaszotto
Nie wiem czy ta nazwa jest odpowiednia, ale naprawdę nie umieliśmy wymyśleć innej. Myślę, że nasz przepis jest najbardziej zbliżony właśnie do kaszotto, ale dajcie znać w komentarzach, czy przychodzi Wam do głowy inna nazwa. Serio, poratujcie nas😂. Ale jak wiadomo w jedzeniu najważniejszy jest smak, więc zaraz przechodzimy do przepisu. Będziecie mogli zobaczyć, czy nasze świąteczne kaszotto się samo broni.
Jedzenie o ciekawych kształtach
Ostatnio tak sobie myślałam, że zawsze staramy się ładnie podać danie. Nie wiem czy wiecie, ale trawienie zaczyna się już na etapie patrzenia na apetyczne danie. Jak to kiedyś usłyszałam, to bardzo mnie to zaskoczyło😱😌. Jak tak zaczęłam nad tym rozmyślać, to doszłam do wniosku, że nasze dania wyglądają tak, jak pyszny obiad u babci. I bardzo dobrze, bo w końcu to blog WegeBunia🥰.
Jednak wtedy nabrałam ochoty, żeby spróbować podać jedzenie w inny sposób. Tak bardziej jak w restauracji. Kojarzy mi się to z jedną reprezentacyjną rzeczą na środku i dekoracjami naokoło. Tak wpadłam na pomysł zrobienia naszej wieżyczki. A jak Olek zamiast dużych pieczarek, które miały iść do środka, kupił malutkie, to już byłam w siódmym niebie. Są takie mini, słodziaki, że musiałam je rozsypać na talerzu😁.
Świąteczne kaszotto z sosem koperkowym- przepis:
PS: Pamiętajcie, żeby nie rozgotować kaszy i soczewicy, muszą być w miarę sztywne.
Czas przygotowania: 1,5 h
Ilość: 3
Składniki:
1 warstwa
- 100 g kaszy jęczmiennej
- 1 łyżeczka świeżego koperku
- sól, pieprz
- 3 liście laurowe
- 3 ziarna ziela angielskiego
2 warstwa
- 200 g soczewicy zielonej
- 1 cebula
- 60 g suszonej żurawiny
- sól, pieprz
- 8 ziaren jałowca
Sos
- 250 ml mleka sojowego
- 1 łyżka mąki
- pęczek kopru
- 1 ząbek czosnku
- 2-3 duże pieczarki
- sól, pieprz
+1 opakowanie małych pieczarek (lub kilka dużych)
Przygotowanie:
- Na początku gotujemy kaszę jęczmienną razem z solą, pieprzem, liśmi laurowymi i zielem angielskim (potem je wyciągamy). Po ugotowaniu dodajemy świeży koperek (tą łyżeczkę zabrać z pęczka, używanego do sosu).
- W tym samym czasie w innym garnku gotujemy soczewicę z ziarnami jałowca (potem je wyciągamy). Sól i pieprz dodajemy po ugotowaniu. My lubimy jak pieprzu jest sporo.
- Cebulkę podsmażamy, a żurawinę zalewamy gorącą wodą, aby napęczniała. Dodajemy te składniki do soczewicy.
- Gdy mamy już gotowe dwie warstwy, przechodzimy do sosu. W szklance mieszamy mąkę z mlekiem i dopiero wlewamy do garnka. Wrzucamy też drobno pokrojone grzyby oraz czosnek.
- Zagotowujemy, a następnie zmniejszamy gaz i mieszamy aż sos zacznie gęstnieć. Wtedy dodajemy posiekany koperek, sól oraz pieprz.
- Małe pieczarki tylko myjemy, a jak mamy duże, to kroimy na 4 kawałki. Nóżkę można odkroić i również użyć. Pieczarki smażymy kilka minut na średnim ogniu do zrumienienia, pod koniec posypujemy solą.
- Przygotowujemy sobie szklankę o dowolnym kształcie, ale najlepiej stożkową. Dajemy z dwie kropelki oleju i rozsmarowujemy go po ściankach. Dolną połowę szklanki wypełniamy kaszą jęczmienną, można ją równo uklepać mokrą łyżką. Górną połowę wypełniamy soczewicą.
- Odwracamy szklankę na środku talerza, tak, jak dzieci robią babki z piasku. Polewamy wieżyczkę sosem, dodajemy podsmażone pieczarki i dekorujemy koperkiem.
Smacznego!
Jeśli spodobał Wam się nasz przepis na świąteczne kaszotto, to spróbujcie również przepisu na makaron z sosem pieczarkowo- czosnkowym. Jeżeli lubicie szybkie wegańskie przepisy sprawdźcie nasz nowy ebook ’WegeBunia 15 min’.
Zapraszamy na naszego instagrama, gdzie publikujemy nasze przepisy w formie filmów. Polubcie nas również na facebooku ;).
Przepis napisany niejasno i z błędami. Np. pieczarki po posoleniu puszczą sos, więc się nie da usmażyć.
Nam się usmażyły, ale dla pewności można dodać sól dopiero na końcu. Czasem pieczarka puszcza więcej wody, a czasem mniej, możliwe, że u nas było jej mniej niż u Ciebie 😉