Wiosenne spacery- zbieranie bazi
Ostatnio zaczęłam trochę bardziej interesować się zielarstwem i wszelkiego rodzaju naturalnymi przetworami z roślin, które mogę zebrać sama. Teraz zaczęliśmy z Olkiem jeszcze więcej spacerować, bo pogoda się poprawiła i dzień wydłużył, więc częściej znajdujemy na to czas.
Myślę, że każdy kto obecnie wychodzi na takie przechadzki, mija po drodze przynajmniej jedno drzewko z baziami. Tak było też z nami. Pomyślałam, że na pewno da się z nich coś wykombinować, więc zaczęłam szukać informacji na ten temat. Tak nadszedł plan, żeby zrobić wegański przepis na mleko baziowe.
Napar/ herbata z bazi- na przeziębienie
Może do tej pory używaliście bazi do zrobienia palmy wielkanocnej lub jako dekoracja do wazonu, ale one mają dużo większy potencjał. 'Kotki’ z wierzby zebrane w miejscu oddalonym od spalin i innych zanieczyszczeń, mogą nam posłużyć między innymi za naturalny środek na katar oraz bóle mięśni i stawów.
Wierzba posiada wiele wiele właściwości prozdrowotnych. Jej bazie zawierają salicylany, które działają przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. Pijąc mleko baziowe zyskujemy również działanie wyksztuśne. Kiedyś ludzie na wiosnę połykali bazie tak o, same😱😮😲.
Mleko baziowe na Wielkanoc
Jeśli jeszcze macie miejsce w swoim świątecznym menu, to zachęcamy do przygotowania w tym roku tej leczniczej mikstury. Na pewno zaskoczy Waszych gości i będzie pięknie wyglądać na wielkanocnym stole. Dajcie potem znać w komentarzu, jak wrażenia :).
Wegańskie mleko baziowe- przepis:
Czas przygotowania: ok. 15 min
Ilość: 500 ml
Składniki:
- 2 łyżki kotków baziowych
- 500 ml mleka migdałowego* (lub innego tłustego mleka roślinnego)
*przepis na domowe mleko migdałowe znajdziecie tutaj
Przygotowanie:
- Na początku kotki płuczemy na sitku pod strumieniem wody. Następnie wrzucamy je do garnka.
- Zalewamy dwoma szklankami mleka migdałowego (500 ml) i wstawiamy na średni ogień.
- Gdy tylko zacznie wrzeć albo nawet chwilę wcześniej, ściągamy garnek z palnika. Odstawiamy go na bok, dajemy przykrywkę i czekamy 10 min.
- Gotowe mleko baziowe przecedzamy i pijemy po przestygnięciu.
Smacznego!
Jeśli lubicie takie proste, naturalne dodatki, to spróbujcie również naszej imbirowo- goździkowej kiszonej cukinii. A jeśli szukacie sposobu na szybkie gotowanie, sprawdźcie nasz nowy ebook ’WegeBunia 15 min’.
Zapraszamy także na nasz instagram, gdzie pokazujemy nasze wegańskie przepisy w formie filmów. Polubcie nas również na facebooku.
Czy mogę takie bazie sobie wysuszyc i użyć kiedy indziej? Jeśli tak, jak to zrobić? Nie mogę nigdzie znaleźć
Ja jeśli coś suszę, to używam dehydratora i wtedy ustawiam temperaturę 35 lub 40 stopni i sprawdzam po czasie poziom wysuszenia. Myślę, że jak najbardziej można bazie suszyć. Jeśli nie ma Pani dehydratora, to proszę je rozłożyć w ciemnym, przewiewnym miejscu.