W telewizyjnych reklamach zawsze pokazują serek kanapkowy jako lekką chmurkę muśniętą po świeżym pieczywie. Lądującą zaraz po posmarowaniu w szczęśliwej buzi dziecka, które widać po minie, że czeka na drugi gryz. Ja jako dziecko nie miałem takiej miny, ale i tak lubiłem jeść serki kanapkowe. Twarogi i serki wiejskie z pewnością były wtedy dla mnie zbyt intensywne w smaku i taki serek był fajną alternatywą. Dlatego postanowiliśmy przygotować roślinny odpowiednik i tak powstał wegański serek kanapkowy o delikatnym smaku. Jeżeli lubicie delikatne pasty lub lekko śmietanowe smaki to ten serek z pewnością Wam posmakuje.
Naturalne składniki
Teraz w sklepach pojawia się coraz więcej produktów przypominających te, które kupowaliśmy nie będąc na diecie roślinnej. I choć są smaczne i przypominają w smaku nawet oryginały to ciężko być pewnym, że ich skład jest na pewno dobry, skoro nawet oryginalne mają sporo do życzenia. Dlatego warto pomyśleć czy nie lepiej przygotować taki serek w domu i cieszyć się bogatszym smakiem i naturalniejszym składem.
Dlaczego lepiej nie gotować ryżu w saszetkach?
Chcieliśmy tutaj wspomnieć o szkodliwym działaniu gotowania różnych produktów w saszetkach. W tego typu saszetkach jest obecny bisfenol A, który reaguje wraz z jedzeniem o czym wcześniej nie wiedziano. Może działać on podobnie do żeńskiego hormonu estrogenu i powodować różne zaburzenia hormonalne. Podając na szybko przykłady może powodować: wczesne dojrzewanie płciowe, bezpłodność, rak piersi i prostaty, otyłość oraz inne choroby. Dlatego jeżeli macie możliwość lepiej gotujcie zboża i strączki bez saszetek.
Wegański serek kanapkowy – przepis
Czas przygotowania: 20 min + czekanie w lodówce
Składniki:
- 100 g ryżu
- 250 ml śmietany wegańskiej (możecie użyć domowej z tego przepisu)
- 1 łyżka świeżego kopru
- 2 łyżki świeżej natki pietruszki
- 2 łyżki oleju kokosowego rafinowanego bezzapachowego
- 1 duży ząbek czosnku
- 2 łyżeczki suszonego czosnku
- sól/ pieprz
Przygotowanie:
- W małym garnku gotujemy 100 g ryżu. Ważne jest, aby dobrze go posolić.
- Podczas gdy ryż się gotuje możemy zająć się przygotowaniem śmietany (przepis przy składnikach) lub jeżeli macie kupioną możemy zająć się krojeniem koperku, pietruszki i czosnku na drobne kawałki.
- Kiedy ryż się ugotuje odstawiamy go na jakiś czas aż ostygnie.
- Następnie wsypujemy go do miski, dodajemy śmietanę, olej kokosowy, przyprawy i czosnek. Wszystko razem blendujemy.
- Na końcu dodajemy pietruszkę i koperek, a następnie mieszamy.
- Przekładamy do foremki lub płaskiego pudełka, wyłożonego papierem kanapkowym (jeśli będzie problem z równym ułożeniem serka, wystarczy pomoczyć rękę) i wkładamy do lodówki na kilka godzin.
- Następnie nakładamy na świeżą bułeczkę i gotowe.
Smacznego!
Jeżeli lubicie pasty na pieczywo i serki, to sprawdźcie nasze przepisy na pastę z suszonymi pomidorami lub pastę z bobu. Jeżeli lubicie szybkie wegańskie przepisy zapraszamy do zapoznania się z naszym ebookiem WegeBunia w 15 min.
Zapraszamy na naszego instagrama, gdzie zobaczycie nasze wegańskie przepisy w formie filmów. Polubcie nas też na facebooku 😉
Czy musi być mleko sojowe? Mam uczulenie na soję 😔
Jeśli robi Pani domową śmietanę, to musi być sojowe, ale w sklepie są jeszcze śmietany kokosowe. Smak może się wtedy różnić, ale konsystencja powinna się zgadzać. My nie próbowaliśmy na innej😕
Wygląda świetnie! I smakowicie 🙂 Wypróbuję przepis na pewno.
Czekamy na recenzje w takim razie 😉
Dodałem, zgodnie z przepisem, olej kokosowy i teraz wszystko czuć kokosem. Oraz snakuje kokosem. Wiem, moja wina, mogłem kupić olej bezzapachowy, ale nie znam się na tym i wziąlem bio.
Bez tego byłyby syper – kupiłem gotową śmietankę i gdybym nie dał tego nieszczęsnego oleju kokosowego, twarożek smakowałby jak twarożek.
Bardzo przepraszamy, zupełnie o tym zapomnieliśmy, zawsze kupujemy ten sam olej kokosowy😔. Trzeba użyć tego rafinowanego, przepis jest już poprawiony. Mamy nadzieję, że mimo tej sytuacji, zrobisz nasz serek jeszcze raz😇😉