Ostatnio na blogu pojawił się przepis na słodkie babeczki owocowe, do których wykorzystaliśmy pulpę po soku. Patrząc na Wasze reakcje na Facebooku i Instagramie uznaliśmy, że przepis Wam się spodobał, dlatego pokażemy, jak jeszcze możecie wykorzystać taką pulpę. Przepis na krakersy z pulpy chodził nam po głowie już od jakiegoś czasu, ale trochę baliśmy się za to zabrać.
Zastanawialiśmy się czy nie wyjdą za miękkie albo czy będą miały wystarczająco smaku. Z pewnością mogę stwierdzić, że się myliliśmy, krakersy z pulpy buraczanej wyszły kruche i na pewno nie brakowało im smaku. Lubimy podgryzać je jako zdrową przekąskę między posiłkami, a przy okazji są one treściwe dlatego nie trzeba podjadać ich wiele😅.
Sok z buraka
Do naszych krakersów wykorzystaliśmy wyciśniętą pulpę po soku z buraka, na który przepis pojawił się na blogu już wcześniej. Staramy się kilka razy w tygodniu pijać soki z warzyw i owoców, a ostatnio postawiliśmy na buraka. To warzywo to prawdziwa kopalnia wartościowych składników odżywczych, dlatego warto przemycać go do posiłków.
Buraka jak i sok z buraka polecamy szczególnie osobom cierpiącym na anemię. Obecność żelaza i witamin z grupy B działa korzystnie na układ krwionośny i procesy tworzenia czerwonych krwinek. Dodatkowo burak chroni wątrobę przed toksynami, wspomaga koncentracje, reguluje cykl snu, zapobiega udarowi mózgu oraz zawałowi serca.
Krakersy z pulpy buraczanej – przepis:
Czas przygotowania: 20 min
Ilość porcji: 20 krakersów
Składniki:
- 250 g pulpy (po tym soku)
- 2 łyżki oleju
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1/2 szklanki mąki (200ml- pojemność szklanki)
- 1 łyżeczka cząbru
- 1 łyżeczka gałki muszkatołowej
- 1/4 łyżeczki soli
- pieprz
- sezam
Przygotowanie:
- Na początku do miseczki wrzucamy pulpę po soku z buraka.
- Potem wsypujemy przyprawy i proszek do pieczenia, a następnie mieszamy.
- Dodajemy olej oraz mąkę i blendujemy wszystko na gładką masę.
- Tak przygotowaną masę wykładamy na papier do pieczenia i rozprowadzamy na jak najcieńszy placek.
- Następnie nacinamy małe kwadraciki tak, aby później było łatwo oderwać poszczególne krakersy.
- Wstawiamy do piekarnika i pieczemy przez 15 min w 200 stopniach na termoobiegu.
- Na końcu wstawiamy jeszcze do piekarnika i suszymy w 100 stopniach przez 5-10 min w zależności jak suche krakersy lubicie.
- Krakersy najlepiej podawać z kremowym sosikiem lub dipem.
Jeżeli przepis Wam się spodobał, zachęcamy do zostawienia komentarza i przygotowania naszej grzanki z jarmużem i czosnkiem. Jeżeli lubicie szybkie wegańskie przepisy, zapraszamy do zapoznania się z naszym ebookiem WegeBunia w 15 min.
Zapraszamy na naszego instagrama, gdzie wstawiamy nasze wegańskie przepisy w formie filmów. Polubcie nas też na facebooku ;).