Przepisy z algami nori
Jeśli szukacie morskiego smaku, to powinniście zacząć od jedzenia alg. Są bardzo pomocne, gdy brakuje nam rybnego posmaku w jakimś daniu, tak naprawdę to ryby mają posmak alg, bo się nimi żywią😅. Suszone, sprasowane wodorosty można kupić jako cienkie, prostokątne arkusze.
Takie glony znajdziecie już w większości sklepów, najczęściej na dziale azjatyckim lub ze zdrową żywnością. Ich wykorzystanie jest bardzo proste. Wystarczy je pokruszyć lub pociąć na mniejsze kawałki i dodawać do ulubionych potraw. Niektórzy ludzie wcinają je nawet same, bez niczego😲.
Wegańska ryba bez ryby
Jeśli pamiętacie nasze starsze wpisy, to pewnie znacie wegańską 'rybę’ po japońsku, do której używaliśmy nori. Wegańska tofu- 'ryba’ po grecku z darmowego świątecznego e-booka też zyskała dzięki wodorostom. Na tym jednak nie poprzestaliśmy😄.
Teraz postanowiliśmy zrobić coś nowego, wegańska przekąska 'rybna’ spełniła nasze oczekiwania. Świeża marchewka, sos musztardowy, awokado, papier ryżowy i oczywiście algi, pasują do siebie idealnie. Jeśli macie ochotę na pyszną przekąskę, spróbujcie tego!
Wegańska przekąska 'rybna’ z algami nori- przepis:
Czas przygotowania: ok. 20 min
Ilość porcji: 2
Składniki:
- 2 arkusze papieru ryżowego
- 1/2 dojrzałego awokado
- 1 średnia marchewka
- 1/2 dużego, kwadratowego arkusza nori
- 4 łyżeczki wegańskiego jogurtu naturalnego/ śmietany
- 1 łyżeczka musztardy sarepskiej
- 2 szczypty czarnego sezamu
- 1 łyżeczka sosu sojowego
- olej
Przygotowanie:
- Zaczynamy od rozgrzania piekarnika do 200 stopni, w funkcji termoobieg.
- Następnie bierzemy po jednym arkuszu papieru ryżowego i moczymy go z dwóch stron pod ciepłą wodą, aż zmieni konsystencję na klejącą. Rozkładamy go np. na desce.
- Teraz naszą połowę arkusza alg dzielimy jeszcze na pół, dzięki czemu powstaną 2 kwadraty. Każdy z nich kładziemy na środku papieru ryżowego.
- W miseczce mieszamy ze sobą wegański jogurt naturalny z musztardą i nakładamy po łyżeczce na każdy arkusz nori, rozsmarowujemy.
- Potem obieramy i myjemy marchewkę. Kroimy ją na pół i używając obieraczki lub małego nożyka, tniemy ją na podłużne, cienkie i wąskie kawałeczki.
- Marchewkę polewamy sosem sojowym i zawijamy pierogi. Najpierw nakładamy na farsz boczne skrzydełka, a potem skrzydło górne oraz dolne.
- Teraz układamy pierożki na blaszce, wyłożonej papierem do pieczenia i smarujemy z wierzchu olejem (z każdej strony). Pieczemy 10 minut.
- Na gotowe pierogi kładziemy pokrojone awokado i resztę sosu musztardowego. Na koniec posypujemy je czarnym sezamem.
Smacznego!
Jeżeli polubiliście ten przepis, tak jak my, zobaczcie również nasze pierożki z papieru ryżowego z soczewicą.
A jeżeli poszukujecie sposobów na krótkie stanie w kuchni, sprawdźcie naszego ebooka z szybkimi wegańskimi przepisami.
Zapraszamy Was też na Facebooka i Instagrama ;).